درباره

موزه جنبش زنان

موزه جنبش زنان ایران، یک پروژه تحقیقاتی است که از سوی منصوره شجاعی، پژوهشگر وفعال جنبش زنان ایران طراحی شده و درحال حاضر با همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد آمستردام  دردست اجراست.  

 ایده تاسیس موزه زنان ایران، با الهام از موزه زنان شهر«مرانو» در ایتالیا در سال ۱۳۸۶ توسط «شیرین عبادی» برنده ایرانی جایزه صلح نوبل،  بلافاصله پس از بازگشت از سفر ایتالیا به منصوره شجاعی پیشنهاد شد.

درسال ۱۳۸۷، منصوره با  همکاری  گروهی اززنان اکتیویست، آرتیست و دانشگاهی  به اسامی  نوشین احمدی خراسانی، منصوره اتحادیه، نسرین ستوده، سهیلا شهشهانی، آزیتا شرف جهان، رزیتا شرف جهان و پرستو فروهر مراحل اولیه این طرح را آغاز کرد.

سرکوب و فشارهای امنیتی پس از جنبش سبزدموکراتیک درسال ۱۳۸۸،موجب توقف این طرح شد.

تمام منابع، گزارش ها،پیشنهادات و اسنادی که قراربود در روزجهانی زن در سال ۱۳۸۸، در قالب اولین نمایشگاه موزه زنان منتشر شود توسط یک گروه پنج نفره از ماموران و بازجوهای زندان اوین در حمله به خانه منصوره شجاعی ضبط شد و ماموران او را دستگیر و به زندان اوین بردند.

درسال ۱۳۸۹، منصوره از طریق « انجمن بین المللی موزه های زنان » در اروپا  با بهره گیری از دوره های آموزشی کوتاه مدت در موزه زنان نورنبرگ، کونگسوینگر، بن ، مرانو، و دوسال همکاری با موزه زنان شهر فورت، تلاش برای تحقق این طرح را پی گرفت.

این تلاش ها در نهایت منجر به تکمیل مرحله اول طرح تحقیقاتی شد که از ماه سپتامبر ۲۰۱۷ به عنوان یک طرح مشترک با دانشگاه آزاد  آمستردام دردست اجراست.

موزه جنبش زنان ایران، تنها عضو ایرانی «انجمن بین المللی موزه های زنان»  است. 

 

سیاست گزاری و برنامه ریزی

 

وبسایت موزه جنبش زنان ایران، از دوبخش ثابت و متغیر تشکیل شده است.

بخش ثابت با نگاه گذشته نگر به تاریخ مبارزات زنان،  به معرفی زنان تاثیرگذاردرجنبش برابری خواهی زنان اختصاص دارد.

  بخش ثابت، ازسال  ۱۲۶۵، که  طاهره قره العین ( زرین تاج )  دراعتراض به حجاب  وممنوعیت حضور زن در عرصه  عمومی روبنده از صورت برمی دارد، آغاز می شود. سپس به معرفی زنان مشروطه خواه و بعد از آن به فعالان و زنان تاثیر گذار در دوران پهلوی اول و دوم می پردازد و تا انقلاب اسلامی را پوشش می دهد.

 

بخش متغیر، به معرفی فعالان زن از انقلاب ۱۳۵۷ تا زمان حاضر می پردازد. موضوع نمایشگاه های دوسالانه موزه ، مبنای معرفی زنانی است که فعالیت آنها  در چارچوب موضوع نمایشگاه قراردارد.

برای مثال،افتتاحیه موزه درسال ۲۰۱۸ با نمایشگاهی از آثار دست ساز گروهی از زنان زندانی که طی ده سال گذشته احکام زندان خود را در زندان اوین گذرانده بودند برگزار شد ( به مناسبت ده‌ سالگی ایده تشکیل موزه جنبش زنان) و بنابراین نظر به موضوع نمایشگاه، بخش متغیر سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۰ صرفا به معرفی زنانی می پردازد که به دلیل مبارزه در چارچوب جنبش حقوقی ورهایی بخش زنان طی ده سال گذشته متحمل احکام جزایی از سوی دستگاه قضایی کشور شده‌اند. نظربه مشکلات دستیابی به اطلاعات، این بخش شامل زنانی که بازداشت موقت بوده‌اند نمی‌شود.

 برنامه ریزی و ادامه فعالیت موزه جنبش زنان، با همفکری گروه مشاوران موزه که برخی از میان افراد موسس نیز هستند انجام می گیرد.

 

گروه مشاوران

   نوشین احمدی خراسانی     نیره توحیدی     نیلوفر بیضایی     نسرین ستوده     رزیتا شرف جهان     شبنم طلوعی     پرستو فروهر   

 

گروه مترجمان

سارا خلیلی      مینا زندسیگل      سحر مفخم

 

تحریریه:

    علی فتوتی 

شیوا نظرآهاری

 

 سردبیر

منصوره شجاعی

logo22 .png

بی تردید روند گرد آوری، مستندسازی و معرفی افراد دچار کاستی و خطاهایی نیز هست.  امید است که این پنجره کوچک گشوده به تاریخ به دست یکایک علاقمندان و صاحب نظران، همچون آستان ورودی  تاریخ جنبش زنان ایران  نگهبانی و محافظت شود.